Рада національної безпеки і оборони України

Інститут утворено Указом Президента України від 16 березня 2001 року № 173 “Про Національний інститут проблем міжнародної безпеки”.

Інститут ліквідовано Указом Президента України від 2 квітня 2010 року № 471 “Про оптимізацію діяльності з розроблення наукових засад національної безпеки України”.

 

"БІОЛОГІЧНА ЗБРОЯ В РУКАХ ТЕРОРИСТІВ? ЩОДО "ЗНИКНЕННЯ" ЧУМНИХ БАКТЕРІЙ З ОДНІЄЇ АМЕРИКАНСЬКОЇ ЛАБОРАТОРІЇ"


13.11.2007
Василь ЩЕРБАК

"Пропажу" чумних бактерій (широ­кодоступних у природі, про що невідомо пересічним громадянам), так, зрештою, й не підтверджену, було, на наш погляд, інсценовано США-базованими біотехнологічними корпораціями, котрі спільно з Пентагоном за участю мас-медіа та урядових структур США просувають світом ідею масових імунізацій препаратами свого вироб­ництва, що дозволить їм наростити прибутки і встановити прихований контроль над життє- і боєздатністю армій і населення.

Чому "пропажу" чумних бактерій (як і решту подібних подій) "з ходу" по­в'язують із біотероризмом? Аби збаг­нути це, оцінимо спочатку коротко біз­несову і політичну сторони ситуації.

1. Найвищу норму прибутку в сучасному світі дає продаж зброї, наркотиків та медичних препаратів - і біотероризм стимулює відповідні ви­трати покупців.

2. Антибіотерор дає змогу біотехнологічним корпораціям отримувати надприбутки, виконуючи держзамов­лення, але лише за умов розгулу біотерору (або його загрози, або штучно роздмуханої істерії з приводу біотероризму).

3. США-базовані біотехнологічні корпорації мають надзвичайно розви­нуті стосунки з мас-медіа, органами юстиції і політиками (так, ще у 1995 р. у книзі "Токсичний мул буде корисним для вас!" [1] Дж.Стаубер і Ш.Рамптон засвідчили, що до 10% лікарів та юристів США працювали над вико­нанням PR-замовлень), адже біокорпорації випускають здебільшого парфюмерно-косметичні та медичні препа­рати, в структурі ціни яких зазвичай більше половини становлять витрати на рекламу, сертифікацію та послуги лобістів.

4. Біокорпорації США широко співпрацюють з університетськими біолабораторіями, комерціалізуючи їх розробки через спіноф-фірми: держав­ним коштом проводяться дослідження і патентуються біотехнологічні новинки, потім держава безкоштовно передає авторам досліджень патентні права, після чого ті продають патент біотехнологічним корпораціям, зазвичай в обмін на їх акції, з переходом на роботу у відповідні підрозділи цих корпорацій.

5. Американські фантасти і футу­рологи вже років 20 твердять, що після "віку електроніки" настане "вік біотехнології", а згідно з рекомендаціями організацій зі стратегічного плану­вання, типу Ренд-корпорейшн, давно відбувається переміщення ресурсів з електроніки у біотехнологію (на наш погляд, вони допускаються істотних помилок - але це окрема тема).

6. Через структурну кризу в еко­номіці США відбувається активний відплив грошей і організаційних ре­сурсів з електроніки у біотехнологію: західний ринок відносно перенаситився комп'ютерами і мобільниками, а на зовнішніх ринках стало важко кон­курувати з азіатами.

7. "Техаська команда" нинішнього хазяїна Білого дому має досвід актив­ного залучення коштів з нафтового бізнесу в електроніку та біотехнологію, з державним заохоченням останньої (цей досвід був поширений ще за часів Дж.Буша-старшого) і неформальний біотехнологічний картель рішуче під­тримав на виборах 2000 року Дж.Буша-молодшого, а той не лишається в боргу - одним із перших його кроків на президентській посаді стало затвер­дження через Агенцію патентів і то­варних знаків США права патентування генів людини.

У м.Луббок шт. Техас, США, бактерії чуми (латинська назва бактеріальної чуми Yersinia pestis) досліджуються у військово-медичному коледжі, з метою випробування нових антибіотиків. Декан цього факультету Р.Хоман 14.01.03 р. о 15:30 зафіксував пропажу порядка трьох десятків про­бірок препарата чуми і повідомив про це ФБР; про випадок відразу було оповіщено й президента США Дж.Буша (до телевізійного звернення прези­дента до нації лишалося рівно два тижні!),

15.01.03 близько 8:30 ранку з'яви­лися інтерв'ю: представник міськради Ф.Моррісон каже, що бактерії можуть бути перетворені у "зброю класу чума"; десь в іншому місці агент ФБР Г.Гонзалес розповідає, що пробірки, які вважалися зниклими, знайдено, але слідство триватиме; декан Р.Хоман озвучує факт, що дослідження бактерії - збудника чуми проводяться щонай­менше у 180 лабораторіях по всій території США. У ніч з 15 на 16.01.03 заарештовано д-ра Т.Бутлєра, профе­сора Технічного університету, котрий невчасно повідомив про розбиття пробірок із бубонною чумою та дезін­фекцію приміщення. Налякану пресою і телебаченням громадськість "вразило те, що він після цього спокійно пішов ночувати до сина"; тим часом 61-річного професора змусили мовчати, погро­жуючи $250 тис. штрафом чи 5-річним ув'язненням і заборонивши спілку­вання. Уже 21.01.03 його звільнили з-під варти під $100-тисячну заставу, відправили у високооплачувану від­пустку, а спецслужби заборонили йому користуватися телефоном, навіду­ватися у студентське містечко і поки­дати округ м. Луббок, працювати в лабораторії та за комп'ютером (їх опломбовано) і забрали паспорт.

Тим часом різноманітні ЗМІ світу широко тиражували повідомлення щодо пропажі бактерій, при цьому особливо підкреслювалося, що саме бубонна чума "у XIV столітті спричинила загибель 25 млн. людей у Європі та 13 млн. - на Близькому Сході та в Китаї". Зауважимо, що питання ідентифікації збудника "чорної смерті", котра в XIV столітті винищила значну частину населення Європи й Азії, досі лиша­ється спірним. Так, професор-антрополог Університету штату Пенсільванія Дж.Вуд та ін. заперечують, що тодішнім збудником була Yersinia pestis (див. сайт http://mednovosti.ru/news/2002/04/ 15/bubon/, де 15.04.2002 оприлюднено статтю: "Черная смерть не была бубонной чумой").

У щорічному зверненні до нації [2] Дж.Буш заявив: "Я сьогодні прошу вас зробити внесок у нашу майбутню безпеку, забезпечивши фінансування солідної програми досліджень і вироб­ництва, покликаної захистити наш народ від біотероризму, так званого проекту "Біощит" (Project Bioshield). У бюджеті, що я вам пропоную, плану­ється витратити майже 6 млрд. дол. на те, щоб швидко виготовити ефек­тивні вакцини і розробити засоби лікування заражених збудниками таких захворювань, як сибірська виразка, токсин ботулізму, лихоманка Ебола і чума. Ми повинні припускати, що наші супротивники застосують усі ці збуд­ники як зброю, і ми маємо діяти нині, перш ніж ця небезпека стане загроз­ливою".

Пропагандистські сайти-ефемери. 16.02.03 в нью-йоркському Newsday, АР та інших агенціях з'являється повідомлення, що хворому на бубонну чуму Дж.Туллу, який перебуває разом із дружиною в "Бет Медичному Центрі Ізраїлю" (Нью-Йорк, США), відрізали обидві ноги. Ці по­відомлення створювалися шляхом "апдейтінгу" минулорічного повідом­лення (див. наприклад: В Нью-Йорке обнаружена бубонная чума, 7.11.02, 8:00 російськомовні сайти http:// www.israland.com/news/, http:// www.regions.com.ua/ і http:// www.russianmi.com/), причому англо­мовні версії відрізнялися своєрідністю: з одного боку, вони мали конструк­тивний елемент, адже в них повідом­лялося, що головними переносниками хвороби є інфіковані блохи, від яких подружжя і захворіло на своєму ранчо в Санта-Фе (шт. Нью-Мехіко), а з іншого - вони були сайтами-ефемерами, котрі не копіювалися доступними нам засобами з Інтернету та, за на­шими спостереженнями, існували обмежений проміжок часу:  від  14-16.01.03 по 16-27.01.03.

Звертає на себе увагу і істотна диференціація змісту висвітлюваної події в ЗМІ залежно від складу ауди­торії, на яку вона розрахована:

- ряд американських агенцій, типу UPI і HealthScoutNews, "новини для внутрішнього споживання", подають хоча і скандально загострену, проте у доволі конструктивному ключі, корисну інформацію;

- у країнах Заходу, таких як Велико­британія і Австралія, мас-медіа подію скандалізують і викривлюють, урізають корисні елементи інформації;

- в Росії подію вже подають як страшний скандал, дезорієнтуючи населення, тут відсутні навіть натяки на будь-яку практичну біомедичну консуль­тацію щодо захисту та запобігання інфікування.

Практично у всіх мас-медіа замов­чувалося:

- що хвороба лікується широко­доступними (левоміцетин та ін.) анти­біотиками;

- навіть не згадувалося про діаг­ностику чуми (3.01.03 працівники Пастерівського інституту, Франція, та співробітники мінохорони здоров'я Мадагаскару повідомляли про спільно винайдений ними прискорений тест на чуму на сайті http://www. newscitntist.com/, причому цей англо­мовний сайт, хоча і в некопійованому вигляді, ще існував на початку скан­далу, але "зник" перед оголошенням президентом США щорічного послання, що наводить на думку про цензуру в Інтернеті);

- у повідомленнях не було роз'яс­нення, що на пострадянському прос­торі, за рідкісними винятками, у на­селення існує стійкий імунітет до про­никнення малих доз чумних бактерій, принаймні крізь шкіру;

- лише на сайтах, орієнтованих на американську аудиторію, згадувалося, що, як вважають фахівці, єдиним потенційно ефективним способом су­часного військового зараження людей є чумний аерозоль, спроможний викликати легеневу форму хвороби, але скрізь були відсутні рекомендації, як захиститися від нього (а слід використати хоча б звичайну ватно-марлеву пов'язку, якою захищаються від грипу).

Геть усі повідомлення щодо "те­хаської пропажі" (багато з них дублю­вали одне одного) обходили питання діагностики, лікування та захисту від чуми, штучно збурюючи пристрасті навколо "біотероризму".

Чума в  "дикому"  вигляді  - доступний, але дуже незруч­ний для терористів/антитерористів "біологічний об'єкт".

1. Чумна паличка у звичайних живильних середовищах росте по­вільно, не переносить конкуренції з іншими мікроорганізмами.

2. Гіпотетична біологічна зброя на основі чуми зберігатиме боєздатність лише приблизно півроку, бо бакте­ріальна "начинка" швидко "псується".

3. Практично жоден уряд Сходу і Півдня, не кажучи вже про "банди терористів" нездатен виробляти, та ще й в умовах секретності, біологічну зброю, зокрема на основі чуми, через обмежену кількість фахівців і облад­нання та неможливість забезпечити відповідні умови праці (навіть у США на сьогодні є лише до 200 медичних токсикологів, затверджених урядом як діагностиків чуми, а для створення біологічної зброї потрібне ще спеці­альне мікробіологічне обладнання, стерильні приміщення, фумігатори, майданчики, тварини й люди для випробування зброї, високий загаль­ний рівень культури мікробіологічного виробництва).

4. Ринок збуту чумних вакцин вкрай обмежений (державні медичні органи США не рекомендують щеплень навіть лаборантам клінік, твердячи, що їх потребують працівники науково-до­слідних лабораторій чуми, а за бажан­ням можуть бути щепленими відвідувачі деяких сільських і гористих місце­востей Азії, Африки, Південної Аме­рики та Заходу США).

5. Чумні вакцини вкрай ненадійні ("вони застосовувалися, починаючи з XIX століття, але їхня ефективність ніколи не була обміряна точно"), і мають сумнівну доречність, бо й та людина, що перехворіла на чуму, має неповний імунітет, може захворіти знову.

6. Лікування від чуми просте й надійне, а засоби діагностики відомі, що заперечує потребу вакцинації.

7. Лише масоване аерозольне застосування чумної палички відпо­відає бойовим (терористичним) вимо­гам, але від пневмонічної форми чуми звичайна вакцина взагалі не захищає [3], отже, розробники, випробувальники та бойовики, котрі мають застосовувати зброю на основі чумної бактерії, прирікають себе на вірну смерть не лише в момент, але й до моменту здійснення бойового акту.

Уже з'ясовано, що "презентації" терору на базі карбункульозу та сибірської виразки у 2001 р. мали не іноземно-мусульманське, а "на 100% американське" походження (було встановлено, що збудники виразки і карбункульозу поширювалися амери­канськими громадянами немусульманського походження). Складається враження, що сьогодні з тією же метою використовується галас навколо мож­ливостей чумної епідемії.

Штами чуми, резистентні (стійкі) до традиційних антибіотиків, ще не виведені, а новітні антибіотики спро­можні подолати бойові штами, що створюються у американських лабо­раторіях.

Отже, можна припустити, що ли­шається нездійсненним вочевидь наявний у біотехнологічного картелю задум про отримання монополії на виробництво біотехнологічної зброї (ефективних бойових штамів) і анти-зброї (відповідних вакцин та антибіо­тиків). Непрямим свідченням цього є те, що відверто прозахідно налаш­товані інспектори 00Н в Іраку й досі не знайшли "підсадної" бактеріоло­гічної зброї (певне, що виробити і до­ставити туди її підходящі зразки біотехнологічний картель досі так і не спромігся).

Нині біокорпорації демонструють лише радикальне збільшення обсягів виробництва і збуту традиційних пре­паратів. Так, на федеральній теле­конференції 6.02.03 пролунало, що на вакцинацію од віспи з бюджету США, через Центр керування хворобами та їх уникненням (The Centers for Disease Control and Prevention) виділено $1 млрд. - і цю вакцинацію тепер часто проводять, не "цнотливо", а вдруге, посилаючись при цьому на якусь до­даткову секретну інформацію, котра, можливо, буде пізніше оприлюднена, і на не зовсім зрозумілий "військовий досвід" (можливо, мається на увазі випробування біозброї серед тих 3000 осіб, про котрих писала "Вашингтон пост": їх родичам повідомляють, що це - жорстокі злочинці, котрі сидять у місцевих тюрмах, а насправді вони перебувають на військових базах США [4]). Наскільки можна зрозуміти, тех­ніка вакцинації од віспи така: біокор­порації (як члени неофіційного біотех­нологічного картелю), крім рішень на федеральному рівні, лобіюють прий­няття кожним окремим штатом місце­вої програми додаткової фінансової підтримки вакцинації (виділення не­значних винагород вакцинованим), а також наймають місцевих агітаторів, і далі вони виконують "план", залучаючи примусово медперсонал, і добровільно - жителів. Розширюється і експорт вакцин через НАТО і Конференцію працівників спецслужб країн Бри­танської співдружності - насамперед серед військовиків країн антиіракської коаліції.

Нарощення обсягів постачання вакцин має на меті не лише поточні прибутки - стратеги біотехнологічного картелю мають далекосяжні плани. Адже в умовах всесвітньої антитерористичної коаліції вони можуть дедалі ширше встановлювати таємний глобальний контроль. Так, давно відомо, що масові вакцинації у країнах Південної Азії дозволяють суттєво стримувати народжуваність. Та нині це вже "дрібниця": існує небезпека масо­вого поширення "складних" вакцин, котрі містять специфічну домішку (глобалізатори називають її "біорегулятором", а їх опоненти - "забруд­ненням"). Заступник голови підмос­ковного Пущинського наукового центру біологічних досліджень РАН В.Г.Івков навів приклад: в Австралії у вірус мишачої віспи увели ген інтерлейкіну миші - білка, звичайно використо­вуваного організмом для рятунку від ушкоджених клітин; зненацька утво­рився вірус, що убивав 100% за­ражених мишей: вони гинули від запущеного ззовні зайвого синтезу власного білка. "Підхопити" "біорегулятор" можна буде, наприклад, із неперевіреною "забрудненою" вакци­ною, а визначити справжню причину хвороби чи смерті певне буде непросто. Перевірка "чистоти" вакцини, на жаль, є дуже складною - той самий В.Г.Івков вважає необхідним секвестрування генів вакцини - але ж сам геном тієї ж таки бубонної чуми секвестровано лише у 2001 р. (британські вчені ви­явили послідовність 4012 генів [5]), і, наприклад, в Україні контрольний секвестр партій вакцин проводити нині нереально.

У цьому контексті більш зрозуміло, чому Національна Рада Безпеки США ще у 2000 р. оприлюднила проект під назвою "Глобальні тенденції. 2015", де не приховує "прогноз", що тероризм і антиамериканізм зростатимуть внаслі­док глобалізації. Або чому, скажімо, відомий прихильник альтернативної глобалізації Н.Шумський каже: аме­риканські антивоєнні активісти знають, що їх може чекати смерть на військовій базі в Гуантанамо, де нині перебуває 625 бранців [6]. І на цьому тлі вже не так дивує низька антибактеріальна й антивірусна спроможність продукції різноманітних фармакологічних спіль­них підприємств у неангломовних краї­нах світу. За рідкісними винятками -скажімо, М'янма - "країна-ізгой", з успіхом розвиває виробництво власних ліків (як повідомлялося 14.02.03 послом країни в Лондоні, ця країна подолала віспу, лепру, трахому, значно зменшила захворюваність на малярію, туберку­льоз, вірусний гепатит, СНІД і вірус Ебола). Може - це наслідок невтру­чання у місцеве виробництво препа­ратів? (Зокрема, нині там впроваджу­ється у виробництво засіб од гепатиту типу Б).

На наш погляд, є достатньо підстав стверджувати, що не зграя віртуальних терористів, а тіньовий картель біотехнологічних корпорацій, маючи численні й потужні біомедичні виробництва,
замовників, джерела фінансування, прикриття спецслужб і мас-медійну підтримку, торує, хоча й не з дуже значним реальним успіхом, шлях до нового витка досліджень та вироб­ництва чумної та інших видів біозброї і засобів захисту від них.

Чумної зброї ще не існує, але її "імідж" вже використано для заля­кування громадськості біотероризмом та знаходження додаткових джерел американського, натовського й іншого фінансування.

Підсумовуючи сказане, можна зро­бити висновок, що загрозу несе не лише "терор", але й "антитерор", і що кожній країні бажано виробляти і за­стосовувати вакцини самотужки або відмовлятися від них, не надто перей­маючись інспірованими ззовні "пробле­мами" та "гуманітарними інтервен­ціями" (вираз Генсека ООН К.Аннана). Міжнародне співробітництво, зви­чайно, дуже потрібне - проте воно має бути щирим.

Література:

  1. John Stauber & Sheldon Rampton's Toxic Sludge Is Good for You!: Lies, Damn Lies and the Public Relations Industry, Common Courage Press, 1995. 236 pp.
  2. Щорічне послання президента CUJA Дж.Буша "Про становище в країні" State of the Union Address by President George W. Bush, 28.01.03.
  3. wired.com 02:00 AM Nov. 16, 2001 PT VANCOUVER, British Columbia. Sniffing Out a Plague Vaccine; wired.com/news/conflict/ Charles Mandel. Sniffing Out a Plague Vaccine.
  4. For CIA suspects abroad, brass-knuckle treatment Dana Priest and Barton Gellman/WP The Washington Post Friday, December 27, 2002.
  5. New York Times, 05.10.2001.
  6. Interview With Chomsky "The question is how much popular resistance therers going to be against the war!" Mark Thomas, Zmag 7/1/2003.

 



  Ось лише деякі англомовні сайти, котрі існували в цей проміжок часу: Boston Globe -Indexed on Nov 10, 2002 (з посиланням на Erin Mcclam, АР, 11.07.02 10:32 NEW YORK); Fox News - Indexed on Nov 10, 2002 ALBUQUERQUE, N.M.; sunspot.net Published in Baltimore Sun -Indexed on Nov 10, 2002 ALBUQUERQUE, N.M.; Bubonic Plague Creates Stir in East. ABC News.com - Indexed on Nov 10, 2002; Bubonic Plague Creates Stir in East ABC News.com ALBUQUERQUE, N.M. Nov. 10, 2002; Bubonic Plague Creates Stir in East. ABC News.com -Indexed on Nov 15, 2002 ALBUQUERQUE, N.M. Nov. 9.
  Радіо Свобода 5.08.2001 17:01 повідомило, що у райлікарні м. Аральська Кзил-ординської обл. від бубонної чуми помер чоловік — у Казахстані це лише другий за 25 років випадок смерті від чуми.
  Серед українців чума не трапляється, незважаючи на широку присутність поруч із людиною її носіїв — кішок, собак, білок, кроликів, мишей, курей тощо, а також їхніх паразитів, реально хворих на чуму. Ветеринари та любителі домашніх тварин в Україні добре обізнані з чумою, і зазвичай про можливість захворіти від своїх улюбленців говорять із гумором. І хоча від напівздичавілих тварин, з якими постійно контактують діти, хвороба легко передається через укуси і подряпини — але ж не хворіємо! За часів СРСР багато українців із задоволенням брали участь у протичумних експедиціях на Кавказі — за державні кошти вони нищили заражених гризунів, а насамперед — відпочивали. Тепер ніхто не здійснює цих експедицій, проте людська чума на Кавказі відсутня (навіть за умов "мусульманського тероризму"!).
Наприклад, відомий американський фа­хівець К.Ліндон, директор Програми медичного, хімічного та біологічного захисту армії США (М.Фредерік, шт. Меріленд) каже, що не знає жодної терористичної групи, що мала б на цей момент чуму як "bioweapon" (біологічну зброю), і стверджує, що на виробництво такої зброї потрібно багато років [3].
Захворювання і вилікування залежать від стану імунітету і місцевих особливостей — на це вказують в Morbidity and Mortality Weekly Report June 11, 1982 / 31(22);301-304. Plague Vaccine. А російські автори наводять такі дані: після щеплення з подальшим інфікуванням від чуми і сибірської виразки вмирає 30-40%, од віспи 35%, од лихоманки Ебола - 80% (В.Г.Ивков Интервью по проблеме биооружия. Пущино, Пущинский научньїй центр биологических исследований РАН, 26.10.2001).



читайте також:
16.04.2008 "Так нам и НАТО. Украине в альянсе не место! Его уже почти заняла Россия"
12.02.2008 "Тегеранские зарисовки"
22.11.2007 "Тбіліська криза"
11.10.2007 "Тбилисский кризис"
06.08.2007 "ПІД ЗНАКОМ ЗМІЦНЕННЯ РЕЖИМУ"
Стратегічна панорама
Стратегічна Панорама   Національний інститут проблем міжнародної безпеки видає щоквартальний науково-аналітичний збірник "Стратегічна Панорама".

 

Спеціалізована Вчена Рада
Постановою президії ВАК від 12 березня 2008 р. № 14-08/3 в інституті створено спеціалізовану вчену раду Д26.723.01 із правом приймати до розгляду та проводити захист дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) наук зі спеціальностей:

21.01.01 – Основи національної безпеки держави
(паспорт перелiк питань);

21.03.01 – гуманітарна і політична безпека держави;

21.03.02 – регіональна безпека держави;

21.03.03 – геополітика

21.04.01 – Eкономічна безпека держави
(паспорт перелiк питань);

Головою спецради призначено д.філос.н, професора М. А. Ожевана, ученим секретарем спецради - к.політ.н. Т. С. Стародуб.

Видання

Публікації

Моніторинг